Handicapované děti, které se pohybují lezením (příp. plazením), si můžou při lezení na různém povrchu (koberec, tráva, chodník apod.) odírat či „spálit“ kolena (lokty, předloktí), což je pak může limitovat v dalším lezení.
Používáme pro tuto situaci jednoduché, bezproblémově dostupné, a hlavně velice levné řešení – elastické textilní ortézy (viz foto), které nabízí obchody se smíšeným zbožím, jež můžeme najít téměř na každém sídlišti. Tyto ortézy jsou sice určeny pro dospělé, ale na dětské koleno lze bezproblémově aplikovat ortézu pro dospělý loket, stejně tak lze na dětský loket použít ortézy na dospělé zápěstí apod. V těchto prodejnách najdeme i různé typy těchto ortéz – jednoduché textilní (navlékací) či pevnější „neoprenové“, se zapínáním na suchý zip.
Lze pořídit i dražší a kvalitnější variantu těchto neoprenových ortéz (např. značky Lifefit, které můžeme sehnat v doplňkovém prodeji v síti drogerií Rossmann – ad foto). Výběr ortéz záleží na potřebách dítěte, jeho pohybových schopnostech a na povrchu, po kterém se pohybuje – v interiéru (koberec, parkety apod.) postačí jednoduché textilní, kdežto na venkovní použití je lepší používat ortézy pevnější, které více ochrání a déle vydrží.
Pro děti, které se pohybují po kolínkách velice svižně, někdy i ve vysokém kleku (bez opory o ruce) je pak na venkovní použití lepší používat individuální velice pevné neoprenové ortézy (někdy i s pevnou koženou vsadkou – viz foto), které sice nejsou běžně dostupné, ale lze je nechat ušít na míru tzv. přes „pojišťovnu“ (Ortéza dětská – standardní, na předpis od neurologa/ortopeda či rehab. lékaře).
U některých dětí se při lezení po kluzkém povrchu (plovoucí podlaha, PVC povrchy či leštěné parkety) mohou také hodně rozjíždět kolínka od sebe do stran – v tomto případě používáme stejné elastické textilní ortézy, na které se aplikuji protiskluzové kapičky – ty lze koupit v síti galanterií Stoklasa (ABS gumový protiskluz – viz foto).
– ih –