Následující text popisuje úsilí našeho rodičovského spolku Péče bez překážek o zlepšení dostupnosti denních stacionářů pro mladé lidi s postižením v Praze.
Na začátku byla neúspěšná snaha jedné matky najít službu, kam by její dcera mohla docházet po ukončení školní docházky. Po zhruba čtyřech letech a více než 25 schůzkách, jednáních a prezentacích problému na různých místech byl v pražských Lahovicích slavnostně otevřen první denní stacionář. Další tři denní stacionáře jsou v různé fázi přípravy.
Tímto textem chceme ukázat, že rodiče dětí s těžkým postižením mohou významně přispět k rozvoji sociálních služeb, aniž by je museli sami zakládat.

Neúspěšné hledání služby
Kolegyně Markéta má dospívající dceru s genetickým onemocněním, které způsobuje mimo jiné autismus. Slečna navštěvovala speciální školu a místo družiny využívala několikrát týdně ambulantní odlehčovací službu.
Jak se blížilo ukončení povinné školní docházky, začala Markéta v předstihu hledat vhodnou sociální službu, kam by její dcera mohla pravidelně docházet. Postupně obvolala všechny denní stacionáře v Praze a zjistila, že žádný z nich nemá dostatečnou kapacitu pro celotýdenní docházku.
Výzkum
Na základě těchto zjištění se Markéta s podporou organizace Spiralis rozhodla zrealizovat výzkum, který by následně mohl sloužit jako podklad pro jednání o navýšení kapacit v denních stacionářích v Praze.
V průběhu léta 2021 obeslala Markéta všechny denní stacionáře s žádostí o vyplnění krátkého dotazníku. Výsledky poté zpracovala do krátké zprávy, kterou jsme zveřejnili v roce 2022 a obsahovala alarmující informace o nedostupnosti míst v denních stacionářích pro mladé lidi s postižením v Praze:
- 9 stacionářů mělo naplněnou kapacitu
- stacionáře, které měly volno, měly volno jen v některé dny nebo půldny v týdnu
- žádný stacionář neměl volnou kapacitu, která by umožnila docházku všechny dny v týdnu
- některé stacionáře nebyly dostupné pro nové klienty např. po ukončení docházky do speciální školy
- na čekacích listinách bylo zapsáno 89 lidí (to je skoro třetina tehdejší kapacity všech stacionářů)
Nedostatečné kapacity stacionářů a přetlak zájemců přirozeně vedou k tomu, že nejhůře hledají místa v denních stacionářích „náročnější“ klienti, tj. klienti, kteří potřebují i zdravotní péči (např. mají tracheostomii nebo PEG), a klienti s autismem s chováním náročným na péči.
Prezentace výsledků výzkumu na MHMP
V červnu 2023 jsme výsledky výzkumu a nedostatek kapacit v denních stacionářích prezentovali zástupcům odboru sociálních věcí Magistrátu hlavního města Prahy. Díky tomu byly denní stacionáře od 1. 1. 2024 zařazeny jako jeden z úkolů pro rozvoj doplňkové sítě sociálních služeb v Praze. Jde o důležitý předpoklad pro to, aby nový denní stacionář mohl na svůj provoz získat finance z rozpočtu města. Aby ale nová služba vznikla, „pouze“ finance nestačí – je třeba mít vhodné prostory a také někoho, kdo bude službu poskytovat.
Dalším výsledkem jednání byl nákup nemovitosti pro Dětské centrum Paprsek (příspěvková organizace hl. města Prahy) na rozšíření denního stacionáře v Praze Hloubětíně. Zahájení provozu v nových prostorách bylo původně plánováno na konec roku 2024, kvůli průtahům při rekonstrukci nemovitosti se ale neustále odkládá. Aktuálně se zahájení provozu odhaduje na konec roku 2026.
Z výzkumu jsme věděli, že odhadovaných nových 12 míst v Hloubětíně stačit nebude, a proto jsme hledali další příležitosti pro navýšení kapacit v denních stacionářích v Praze.
Uzavření strategického partnerství
V druhé polovině roku 2023 jsme začali jednat s organizacemi Dobromysl a Pink Crocodile o možné spolupráci na vzniku nového denního stacionáře v Praze.
S organizací Pink Crocodile spolupracujeme již několik let. Dlouhodobě podporuje rozvoj služeb pro děti s postižením (mimo jiné stála u zrodu speciální školy Smiling Crocodile), proto byla ochotna vznik nového denního stacionáře podpořit.
Organizace Dobromysl je zkušený poskytovatel sociálních služeb. Provozuje denní stacionáře v Berouně a Hořovicích a další sociální služby. V roce 2022 získala ocenění Neziskovka roku v kategorii velkých organizací. Několik let evidovala zájem pražských klientů o své služby, takže i jí rozšíření do Prahy dávalo smysl.
Společná jednání vyústila na začátku roku 2024 v uzavření memoranda o spolupráci.

Hledání vhodných prostor
Od podzimu 2023 do jara 2024 jsme absolvovali několik jednání se zástupci městských částí (MČ Praha 3, 5, 7, 10, 13 a 17, Slivenec a Zbraslav). Prezentovali jsme jim nedostatek denních stacionářů a žádali jsme o spolupráci při hledání vyhovujících prostor. Ukázalo se, že najít prostory vhodné pro zřízení denního stacionáře, je větší problém, než jsme čekali.
Problematiku jsme přednesli také na jednáních sociálních výborů vybraných městských částí.
Výbor pro vzdělávání, sociální politiku a zdravotnictví Zastupitelstva MČ Praha 7 přijal usnesení ve znění: „VVSZ ZMČ P7 podporuje záměr vzniku denního stacionáře pro osoby s kombinovaným postižením 16+“. Žádný konkrétní záměr z tohoto usnesení zatím nevzešel.
Výbor sociální a zdravotní Zastupitelstva MČ Praha 10 přijal usnesení ve znění: „VSZ/14/02/2024 ŽÁDÁ Radu městské části Praha 10, aby informace obsažené v žádosti vzala v úvahu a zvážila, zda na Praze 10 disponujeme vhodnými prostory pro denní stacionář v rámci zvýšení dostupnosti sdílené péče.“ Výsledkem toho usnesení byl v dubnu zveřejněný společný záměr MČ Prahy 10 a hlavního města Prahy na stavbu nového denního stacionáře v ulici Chmelová v Praze 10. v roce 2026 podepsaly Hlavní město Praha a Městská část Praha 10 Memorandum o spolupráci na vzniku nového denního stacionáře.
Kromě zástupců městských částí jsme s žádostí o poskytnutí prostor oslovili také náměstkyni primátora Alexandru Udženija. Ta mezi nemovitostmi ve vlastnictví hlavního města vytipovala vilu v Lahovicích. Po společné prohlídce prostor se zástupci Dobromysli a Pink Crocodile a po zvážení různých aspektů (velikost a umístění objektu, rozsah nutných stavebních úprav, nedostatek jiných vhodných prostor…) jsme s nabídkou souhlasili. Následovaly měsíce nezbytných administrativních procesů na Magistrátu. V říjnu 2024 (tj. po cca 6 měsících od prohlídky) konečně Rada hlavního města schválila uzavření nájemní smlouvy.
Stacionář v Lahovicích na obzoru
V listopadu jsme ve spolupráci s Dobromyslí a Pink Crocodile uspořádali informační schůzku, na které proběhlo představení nového stacionáře. Schůzky se kromě pečujících rodičů zúčastnil také místostarosta Prahy Zbraslav Ing. David Macků a sociální pracovníci.

Základní informace o novém denním stacionáři:
- Cílová skupina – osoby s mentálním a kombinovaným postižením a PAS (včetně osob s chováním náročným na péči).
- Věk – od 15 do 65 let.
- Provozní doba je 8:00 – 17:00.
- Maximální okamžitá kapacita denního stacionáře je 10 klientů.
Lahovice otevírají
Po informační schůzce následovalo několik měsíců, kdy Dobromysl ve spolupráci s Pink Crocodile, magistrátem a dalšími subjekty řešily stavební úpravy, instalaci schodišťové plošiny a úpravu zahrady. Dobromysl řešil registraci nového denního stacionáře a také prováděl sociální šetření u zájemců o službu.
První klienti nastoupili do stacionáře v polovině dubna. Slavnostní otevření proběhlo 14. května 2025 za přítomnosti náměstkyně Alexandry Udženija. Ta na místě oznámila plány na otevření dalšího denního stacionáře, který by měl ve spolupráci s Dobromyslí začít fungovat nejpozději v září 2026 na Opatově.
„Tento stacionář je důkazem, že když se spojí město, rodiče i odborníci, dokážeme opravdu něco změnit.“
Alexandra Udženija

Co bude dál
Lahovicemi rozvoj denních stacionářů v Praze nekončí. Jak jsme výše v textu uvedli, na obzoru jsou další projekty v různé fázi přípravy, které budeme i nadále sledovat:
- Opatov – předpokládaný termín otevření – léto 2026
- Hloubětín – předpokládaný termín otevření – konec roku 2027
- Chmelová (Praha 10) – předpokládaný termín otevření neznámý
Jako rodičovský spolek chceme i v budoucnu spolupracovat s Dobromyslí a dalšími poskytovateli sociálních služeb na zvyšování jejich kvality. Budeme vyhledávat a aktivně podporovat další projekty, které povedou k navýšení kapacit denních stacionářů a dalších sociálních služeb pro mladé lidi s postižením.
Poděkování
Děkujeme organizacím Dobromysl a Pink Crocodile a hlavnímu městu Praha, protože bez jejich spolupráce by denní stacionář nevznikl. Advokační aktivity zaměřené na vznik nového denního stacionáře jsme realizovali za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a Abakus nadační fond zakladatelů Avastu.
Mediální výstupy k slavnostnímu otevření
https://www.zdravetrendy.cz/novinka/?praha-nutne-potrebuje-vice-stacionaru-pr-219365
https://taxi.praha.eu/documents/d/praha/250507-pozvanka-dobromysl
Případová studie ke stažení:
