V Praze chybí minimálně 100 míst v denních stacionářích pro mladé lidi se zdravotním znevýhodněním. Problém částečně řeší nově otevřený denní stacionář v Praze Lahovicích. Stacionář pro 10 klientů se nachází v klidném prostředí v domě s velkou zahradou. Mladým lidem ve věku od 15 let s mentálním a kombinovaným postižením nabízí podporu a bezpečný prostor pro rozvoj komunikačních a sociálních dovedností a samostatnosti. Provozní doba stacionáře je pondělí – pátek od 8 do 17 h. Otevření tohoto denního stacionáře je výsledkem unikátní spolupráce Hlavního města Prahy, rodičovské organizace, poskytovatele služby a dobročinné společnosti.
Rodičovská organizace Péče bez překážek ve svém výzkumu z roku 2021 jako první upozornila na skutečnost, že v Praze chybí místa v denních stacionářích. “Je to velký problém pro mladé lidi s postižením i jejich rodiče. Mladý člověk s postižením potřebuje péči a podporu i po ukončení školní docházky a pokud se rodičům nepodaří najít místo v denním stacionáři nebo jiné sociální službě, musí zajistit péči vlastními silami, třeba za cenu ztráty zaměstnání.” říká Magdalena Tomášková ze spolku Péče bez překážek, která má dospívajícího syna s těžkým kombinovaným postižením. V Péči bez překážek už mají zkušenost, že vznik nové služby může trvat i několik let. Proto se snažili maximálně přispět k urychlení celého procesu. Koncem roku 2023 navázali spolupráci s Dobromyslí, která už denní stacionáře provozuje, a organizací Pink Crocodile, která byla ochotná vznik nového stacionáře finančně podpořit. Vhodné prostory nakonec poskytlo Hlavní město Praha.
Poskytovatel nového denního stacionáře, organizace Dobromysl, již provozuje podobnou službu v Berouně a v Hořovicích. Zakládají si na individuálním přístupu ke klientům, aktivně používají metodu podpory pozitivního chování. Pracují i s klienty, kteří kvůli náročnému chování potřebují více podpory. Nepodceňují ani téma intimity a sexuality. Už delší dobu pozorovali přibývající zájem rodin žijících v Praze a proto neváhali a pustili se spolu s Péčí bez překážek a Pink Crocodile do práce na vzniku nového denního stacionáře. „Otevření nového denního stacionáře v Lahovicích je skvělým krokem, nestačí však pokrýt poptávku rodin vyčerpaných náročnou péčí o své blízké. Kapacita stacionáře byla naplněna během pár dnů a dnes máme na čekací listině dalších několik klientů. Je nezbytné, aby v Praze vznikaly další stacionáře, které by pomohly co nejvíce rodinám, jež se ocitají v tíživé životní situaci.“ vysvětluje Mgr. Kateřina Dvořáková, ředitelka Dobromysli.
Celý proces vzniku denního stacionáře byl podpořen organizací Pink Crocodile, která disponuje několikaletou zkušeností s realizací obdobného projektu. Organizace dlouhodobě usiluje o rozvoj komunitních služeb pro osoby se zdravotním znevýhodněním v Praze a projekt denního stacionáře v Lahovicích vnímá jako důležitý krok v tomto směru. Do přípravy projektu se zapojila nejen poskytnutím prostor pro společná jednání, ale i pomocí při řešení technických záležitostí souvisejících s budovou a podporou při vyjednávání s městem. Organizace zároveň finančně přispěla na vybavení stacionáře a je připravena v případě potřeby pokračovat ve finanční podpoře i do budoucna.„Je pro nás ctí spolupracovat s jednotlivci a organizacemi, kteří sdílejí naši vizi podpory rodin s dětmi se speciálními potřebami v České republice. Již více než 16 let poskytujeme především finanční podporu široké škále iniciativ zaměřených na zlepšení kvality života této komunity. Díky dlouhodobým partnerstvím s oddanými a štědrými dárci můžeme smysluplně přispívat k vytváření trvalých a pozitivních změn,“ říká Ulrike Michel-Schneider, členka správní rady organizace Pink Crocodile.
Činnost rodičů z Péče bez překážek vznikem tohoto denního stacionáře nekončí. “Budeme pokračovat v prosazování dostupných komunitních služeb pro děti a dospělé se zdravotním znevýhodněním. Jsme rádi, že si i vedení Hlavního města Prahy uvědomuje, že jedna vlaštovka jaro nedělá. A proto vítáme plánované rozšíření denního stacionáře v Hloubětíně i společný záměr Prahy 10 a magistrátu vybudovat další denní stacionář na Zahradním městě”, říká Tomášková.
Kontakty:
Dobromysl, z. ú. – Karolína Mandíková, tel. 702 202 854, podpora.darcu@dobromysl.org
Péče bez překážek, z. s.- Magdalena Tomášková, tel. 774 642 648, m.tomaskova@pece-bez-prekazek.cz
Pink Crocodile, o. p. s. – Paulína Sjöstrandová, tel. 602 268 185, paulina.sjostrandova@pink-crocodile.org
Další relevantní kontakty:
Ing. Alexandra Udženija, náměstkyně primátora a členka Rady hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví – alexandra.udzenija@praha.eu,
Mgr. Lenka Mottlová, poradkyně náměstkyně primátora hlavního města Prahy, tel. 777 070 541, lenka.mottlova@praha.eu
Odkazy a zdroje:
www.pece-bez-prekazek.cz, https://youtu.be/szst33qyAW4
Zpráva o nedostatečných kapacitách denních stacionářů v Praze: https://www.pece-bez-prekazek.cz/wp-content/uploads/2022/05/Dostupnost_dennich_stacionaru_v_Praze.pdf
Denní stacionář
Denní stacionář je ambulantní sociální služba, která je poskytována lidem, kteří se z důvodu věku, zdravotního postižení, či dlouhodobého duševního onemocnění neobejdou bez neustálé pomoci jiné fyzické osoby.
Tito lidé obvykle bydlí doma s rodinou, v chráněných, či podporovaných bytech a do služby docházejí jen na určitou část dne. Jejich situace jim zpravidla nedovoluje, aby pracovali a zároveň nejsou schopni trávit čas sami, bez pomoci další osoby. Blízcí, se kterými bydlí, se o ně chtějí starat, ale aby nemuseli celý svůj soukromý i pracovní život podřídit péči o něj, je zde zřízena tato služba. Umožňuje lidem, kteří jsou závislí na pomoci druhých, žít v jejich přirozeném prostředí a zároveň jejich pečovatelům nadále chodit do práce, či se věnovat jiným aktivitám.
Podle zákona č. 108/2006 Sb., O sociálních službách jsou úkolem denního stacionáře tyto činnosti. Pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, sociálně terapeutické činnosti, pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí. Má za úkol o klienta se komplexně postarat a zároveň jej podporovat v rozvíjení jeho schopností, dovedností a sociálních kontaktů.